Огляд інструменту

Це звичайне явище для людей, які перебувають у близьких відносинах з кимось, у кого наркотична та/або алкогольна залежність, звинувачувати себе та відчувати провину за поведінку Значного Залежного. Особливо це для батьків і партнерів, але також може стосуватися інших членів сім’ї або близьких друзів. Буває тонкий натяк або явна пропозиція взяти на себе провину за вживання ЗЗ алкоголю або наркотиків, або від споживача або від оточуючих.

Іноді ці звинувачення можуть бути у вигляді коментаря вашого ЗЗ, наприклад: «якби ти не пиляв(а) мене так сильно, мені б не довелося пити». Вони можуть також виходити від вас, коли з’являються думки типу: «якби я тільки міг бути кориснішим як чоловік (дружина, мати, син), моя кохана людина кинула б пити». Це нормально – шкодувати і мріяти про те, щоб щось у житті робити по-іншому. Однак надмірне почуття провини та самозвинувачення можуть стати руйнівною силою у вашому власному житті та зруйнувати ваші стосунки з коханою людиною.

Чому треба приділити цьому увагу

Засудження себе за будь-які помилки, які ви зробили, та прийняття на себе провини за саморуйнівну поведінку ЗЗ можуть мати такі наслідки:

– Змусить вас почуватися застряглим і безпорадним, нездатним рухатися вперед у своєму житті.

– Змусить вас миритися з неприйнятною поведінкою та утримувати від визначення кордонів та відстоювання власних прав. Це не допоможе ні вам, ні вашому ЗЗ.

– Закличе вас брати на себе надмірну відповідальність за коханого, тим не даючи ЗЗ взяти відповідальність на себе.

– Зробить вас відкритими для маніпуляцій з боку ЗЗ (що знову ж таки не допоможе ні вам, ні йому/їй).

– Сприятиме вашим хворобам. Багато проблем фізичного та психічного здоров’я пов’язані зі стресами, які зазнають близькі люди залежних: вигоряння, депресія, неспокій, хвороби серця тощо.

  «Немає такої жахливої проблеми, до якої ви не можете додати трохи провини і зробити її ще гіршою»
Білл Уоттерсон

 Ідеї як відпустити почуття провини та самозвинувачення

Запитайте себе: «Чи це моя провина?»

Об’єктивно, ви не можете змусити іншу людину пити або вживати наркотики. Кожен реагує на стрес у житті по-різному, а ваш ЗЗ реагує алкоголем та/або наркотиками.

Нагадайте собі, що ніхто не досконалий. Ви, мабуть, зробили все, що можете за цих обставин.

Подумайте про всі інші фактори, що впливають на життя вашого ЗЗ, які знаходяться поза вашим контролем. До них належать генетика, однолітки, соціальні чинники, ЗМІ тощо.

Нагадайте собі, що ви також є продуктом ваших власних обставин та зовнішніх факторів.

Намагайтеся ставитись до себе із співчуттям, а не із засудженням. Якщо вам це важко, спробуйте подумати про себе як про свого найкращого друга. Якби ваш друг був на вашому місці, як би ви відреагували на ситуацію? Ви б звинувачували свого друга в тому, що його ЗЗ залежний?

Нагадайте собі, що продовжуючи відчувати почуття провини і вдаватися до самозвинувачень, ви не допомагаєте ситуації і навіть може бути, робите її гіршою.

Якщо доречно, відшкодуйте збитки, вибачитеся за будь-який біль, який ви могли заподіяти в минулому, і поговоріть про те, як все може змінитися в майбутньому.

“Моя мама завжди говорила, що потрібно залишити минуле позаду, перш ніж рухатися далі.”
-Форрест Гамп

Корисні посилання

Посилання відкриється у новій вкладці.
Ви можете виконувати завдання онлайн і потім завантажити результати на свій пристрій.
Або роздрукувати інтструмент чи просто завантажити бланк для подальшої роботи з інструментом.

завантажити Інструмент

Ми у соцмережах. Долучайтесь!